Informacje
 św. Gabriel
 Parafia
 Nabożeństwa
 Duchowieństwo
 Cmentarz
 Galeria
 Kontakt


 UK
 RUS
 D
 G
 Copyright

  1-go LISTOPADA – św. JANA RYLSKIEGO
1 listopada (niedziela) 2009 roku Cerkiew Prawosławna czci pamięć św. Jana Rylskiego. Bułgarski mnich urodził się ok. 876 roku w małej górskiej wsi Skrina koło Sredec (w okolicach dzisiejszej Sofii). Po śmierci rodziców opuścił dom rodzinny. Udał się na Pustynię Rylską. Spędził tu 60 lat, żyjąc w poście i modlitwie. Surowość przestrzegania reguł ascetycznych gromadziła wokół miejsca, gdzie osiadł coraz więcej mnichów pragnących go naśladować. Ziemski żywot starzec zakończył 18 sierpnia 946 roku. Jego relikwie spoczęły w monasterskiej cerkwi rylskiej wspólnoty. W 1183 r. po zwycięstwie Węgier nad Bułgarami wywieziono je do Esztergom. 1 listopada 1195 roku nietlenne moszczy wróciły do Tyrnowa, skąd w 1469 r. przeniesiono je do Riły.
Święty Jan Rylski jest szczególnym patronem naszej kaplicy na cmentarzu przy ul. św. Andrzeja Boboli. W cerkwi św. Eufrozyny przechowywana jest ikona, którą oświęcono na relikwiach bułgarskiego mincha. 1 listopada 1993 roku ówczesny ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, arcybiskup Sawa, dokonał poświęcenia ołtarza i konsekracji cmentarnej świątyni (więcej informacji szukaj w menu naszej strony pod hasłem CMENTARZ).

Uroczystości ku czci patrona - św. Jana Rylskiego:

31 październik (sobota)
9:00 – Święta Liturgia i panichida za zmarłych
(od godz. 8:00 przyjmowane będą zapiski z imionami ”об упокоении”)
Święcenie grobów na cmentarzu św. Eufrozyny – bezpośrednio po nabożeństwie Świętej Liturgii oraz od godz. 14:00 do godz. 16:00

1 listopad (niedziela)
9:00 – Święta Liturgia i panichida za zmarłych
(od godz. 8:00 przyjmowane będą zapiski z imionami ”об упокоении”)
15:00 – akafist za zmarłych
Święcenie grobów – bezpośrednio po nabożeństwie Świętej Liturgii oraz od godz. 14:00


10-10-2009 12:06  Autor:  Ks. Adam Sawicki